Odszkodowanie dla pasażera

,
Odszkodowanie dla pasażera

Kto może ubiegać się o odszkodowanie?

Nasi prawnicy występują o odszkodowania dla pasażerów pojazdów. O odszkodowanie może ubiegać się także pasażer pojazdu sprawcy wypadku, jeżeli aktywnie nie przyczynił się do spowodowania wypadku. Pasażerem pojazdu jest osoba, która nie ma bezpośredniego wpływu na kierowanie i ruch pojazdu (a więc obok pasażerów samochodów również pasażerowie motocykli, autobusów czy autokarów, taxi czy tramwaju). Pasażerom pojazdów mechanicznych przysługują odszkodowania na podstawie tych samych przepisów co kierowcom, pieszym czy innym poszkodowanym.

Przyczynienie po powstania szkody w wypadku

Podczas wypadku pasażerowie mogą doznać obrażeń i szkód. Na zakres doznanych szkód osobowych ma wpływ wiele czynników, w tym przede wszystkim prędkość pojazdu w momencie wypadku (zderzenia z innym pojazdem lub przedmiotem). Na dotkliwość uszczerbku na zdrowiu po wypadku ma również fakt zapięcia pasów bezpieczeństwa lub zastosowania innych dostępnych mechanizmów bezpieczeństwa (odpowiednie ubranie czy kask w przypadku pasażerów motocykli). Niezastosowanie się do zasad bezpieczeństwa (niezapięcie pasów czy nieposiadanie kasku na motorze) może skutkować pomniejszeniem wypłaconego odszkodowania (ubezpieczyciel ma prawo zastosować przyczynienie do powstania szkody i obniżyć odszkodowanie nawet o 50% przyznanej sumy).

Najczęstsze obrażenia pasażerów

Najczęstszymi obrażeniami doznawanymi w wypadkach przez pasażerów są urazy karku, skręcenie kręgów szyjnych, urazy kręgosłupa, wstrząśnienia mózgu, złamania (mostka, żeber). Każdy pasażer, który doznał choćby najmniejszych obrażeń powinien bezwzględnie udać się do lekarza lub szpitala w celu dokonania diagnozy.

W imieniu Klientów występujemy o następujące odszkodowania: